مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها

تعریف CSR یا مسئولیت اجتماعی

CSR مخفف (Corporate Social Responsibility) و به معنای مسئولیت اجتماعی است که اگر بخواهیم در یک تعریف مختصر آنرا توضیح دهیم باید گفت:

«فعالیت های اجتماعی برندها و انجام کارهای نوع دوستانه». به بیان دیگر شرکت‌ها نسبت به جامعه و فضایی که در آن فعالیت می کنند باید احساس مسئولیت کرده و در این راستا تلاش هایی را انجام دهند.

اگرچه تعاریف «مسئولیت اجتماعی شرکت» متنوع است؛ اما این موضوع که مسئولیت شرکت در کنار سودآوری، شامل تعهدات اجتماعی و زیست محیطی به ذینفعان مختلف می شود، به شکل گسترده ای پذیرفته شده است.

سازمان‌ها و شرکت‌های غیردولتی نقش مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد کشور دارند و می‌توانند با انجام کارهای داوطلبانه به رشد و پویایی خود و جامعه کمک به سزایی کنند. مشارکت در امور خیر از رفتارهای پسندیده‌ای است که در سنت و مذهب ما تاریخچه‌ای عمیق دارد.

خیریه معاک بر پایه ی همین نیت خیرراه اندازی شده و پس از دو دهه فعالیت بر اساس کمک رسانی و مسئولیت اجتماعی افراد حقیقی و حقوقی پا برجا بوده است.

مسئولیت اجتماعی در ایران

در ایران نیز مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها، در چارچوب‌ کارهایی مانند اعطای وام‌های قرض‌الحسنه، تهیۀ مایحتاج، کمک‌رسانی در شرایط بحرانی، تامین دارو و امکانات پزشکی انجام می‌شود.

رشد بخش خصوصی و بازار سرمایه کشور در چند سال اخیر هم سبب شده است تا شرکت‌ها مجموع‌های از ضوابط اخلاقی و اجتماعی برای خود تعریف کنند و مسئولیت اجتماعی شرکتی در شرکت‌های ایرانی نهادینه شود.

همکاری با خیریه‌ها نیز در سال‌های اخیر از سوی شرکت‌ها و برندهای معروف افزایش یافته است و بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند تا به عنوان حامی مالی خیریه‌‎ها به انجام مسئولیت اجتماعی خود بپردازند.

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و کمک به خیریه

از آنجا که فعالیت خیریه‌ها برای کمک‌رسانی و بهبود زندگی افراد جامعه از سوی عموم افراد جامعه پذیرفته‌شده است، شرکت‌های بسیاری به جای آنکه مستقل عمل کنند ترجیح می‌دهند بودجه و توان خود را به خیریه‌ها اختصاص دهند و نقش حامی را داشته باشند. 

خیریه‌ها به دلیل فعالیت و ارتباطات گسترده‌ای که با مددجویان و حامیان سراسر کشور دارند به راحتی می‌توانند شرکت‌ها را برای انجام مسئولیت اجتماعی در مسیری درست قرار دهند.

شرکت‌ها دریافته‌اند که برای بهره‌وری، توانایی رقابت‌ و پاسخگویی به تغییرات سریع جهانی باید مسئولانه عمل کنند.

موسسه‌ خیریه معاک از جمله خیریه‌هایی است که سابقه‌ای طولانی در این زمینه داشته و با شرکت‌ها و برندهای معتبری همکاری کرده است.

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون با معاک همکاری داشته‌اند: