فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی
کتابخانه مؤسسه معاک در سال ۱۳۹۴ با تلاش خیرین محترم و سازمان‌های مختلفی مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری با ۵۰۰ جلد کتاب آغاز به کار کرد و توسط استاد مصطفی رحمان دوست افتتاح گردید. 
برای مدیریت و بهره‌برداری بهتر دانش‌آموزان و نظارت و برنامه‌ریزی مطالعاتی فرزندان معاک نرم‌افزاری کارآمد خریداری شد. به وسیله نرم‌افزار کتابخانه نظم گرفت و تمامی کتب با کمک و همکاری مسئولین مربوطه ثبت شد. نرم‌افزار مذکور نه تنها به ثبت دارایی و موجودی کتابخانه کمک کرد و توانست میزان‌ امانت دانش‌آموزان را ثبت کند بلکه این روند کتابخوانی هر دانش‌آموز، موضوعات مورد علاقه و حتی توانست با ثبت کتابخوانی دانش‌آموزان رقابت سالمی برای کتابخوانی میان آن‌ها برقرار کند و سرانه مطالعه فرزندان معاک را بالا ببرد. تا جایی که آمار خواندن کتاب دانش‌آموزان معاک به ۳۵۰ جلد کتاب در ماه برسد.
 این خود بارقه‌امیدی برای کتابخوان کردن و جا انداختن فرهنگ مطالعه برای نسل جدید است که در این بین جای بسی سپاس از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان، انتشار طلایی، نشر پیدایش افق، نشر قدیانی و حوزه هنری استان تهران که در زمینه بازی‌های فکری و کمک آموزشی با ما مساعدت نموده‌اند.یکی از فعالیت‌های خلاقانه بخش کتابخانه اجرای طرح پیله وران فرهنگی است. با کمک مسئول فرهنگی مجموعه و تعدادی از فرزندان معاک طرحی به نام پیله وران فرهنگی در حال اجراست که با جستجو در منطقه و توزیع‌امانی کتب میان بعضی خانواده‌ها سعی در بسط شعاع فرهنگی معاک و بالا بردن سطح مطالعه به وسیله آشتی با کتاب شده است. فعالیت‌های کتابخانه فقط به معرفی و تشویق کتابخوانی محدود نمی‌شود. بلکه با برگزاری کلاس‌های کتابخوانی برای دانش‌آموزان ابتدایی و آموزش صحیح مطالعه و به اشتراک گذاشتن اطلاعات کتاب‌های خوانده شده توسط دانش‌آموزان و آموزش خلاصه‌نویسی کتاب هم به تشویق آن‌ها در ادامه مسیر مطالعه پرداخته می‌شود و هم محیطی رقابتی برای آن‌ها ایجاد می‌کند تا گوی سبقت در مطالعه را از یکدیگر ربوده و رشد کنند. با مشاهده علاقه و یافتن استعداد‌های نویسندگی در بین دانش اموزان انگیزه تشکیل کلاس‌های نویسندگی خلاق برای مجموعه پیدا شد و با حضور آقای شهرام شفیعی نویسنده برتر در حوزه کودک و نوجوان این انگیزه تقویت و مورد اقبال مسئولین قرار گرفت.
از دیگر برنامه‌های بخش کتابخانه می‌توان به جلسات نقد کتاب، روخوانی کتاب، داستانخوانی، خوانش بسته‌های کتاب در هرماه اشاره کرد. بسته‌های کتاب شامل ۱۰جلد کتاب منتخب و مفید است که معلم موظف است در ساعت تشکیل کلاس با دانش‌آموزان کار کند.

فعالیت‌های ورزشی

یکی از برنامه هایی که نقطه عطفی در رویکردهای تربیتی مؤسسه معاک است مسئله تربیت بدنی دانش آموزان می باشد. اعتقاد مسئولان مؤسسه معاک این است که سرمایه گذاری در این حوزه تأثیرات مستقیمی در روحیه مسئولیت پذیری در سنین دانش آموزی بوده و موجب بالارفتن اعتماد به نفس و سیستم ایمنی آنها خواهد شد. مؤسسه معاک با همکاری کادر پزشکی مستقر در مجموعه سعی در تغییر روش های غلط زندگی و آموزش صحیح تغذیه و فعالیت های ورزشی دارد و به این طریق ذهن و بدن آنها را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارد . امید است با بسط و گسترش این فعالیت ها بتواند تأثیرات بهتری در روند فکری و آموزشی آنها بگذارد.

مدال آوران معاک، قهرمانان کوچک

یکی از فعالیت هایی که شورای آموزشی مؤسسه برای فرزندان معاک مهم و ضروری دانسته، فعالیت های ورزشی است. معاک معتقد است ورزش به همراه آموزش می تواند شخصیت فرزندان را به سرعت رشد و تعالی دهد. افزایش اعتماد به نفس، سلامتی جسمی و شارژ روحی دانش آموز از طریق به کارگیری انرژی های دوران کودکی و نوجوانی از پیامدهای ورزش است. بنابراین سعی کرده به فراخور جنس و سن دانش آموزان ورزش هایی را در فضای محدود مؤسسه فراهم نماید. 

در رشته رزمی جودو استاد حسین رفیعی ملی‌پوش سابق رشته رزمی جودو و دارای سابقه طولانی در این حوزه پسران مؤسسه را تحت تعلیم قرارداده است. یکی از رشته هایی که در میان پسران محبوبیت دارد رشته فوتسال است. ورزش کاراته با مربیگری استاد شهلا احمدزاده در روزهای فرد برای دختران مؤسسه برگزار می شود.
فرزندان ورزشکار معاک در مسابقات کشوری و استانی با مدال آوری خود حق مطلب را ادا کردند و با آوردن ۲ مقام کشوری و ۴ مقام استانی خستگی مربیان خود را زدودند.

اردوهای فرزندان‌معاک

اردوهای مؤسسه معاک شامل دو بخش درون شهری و برون شهری می باشد. به فراخور مناسبت و شرایط آب و هوایی و شرایط دانش آموزان این اردوها متفاوت خواهد بود. اردوهای درون شهری شامل موضوعات فرهنگی، تفریحی ورزشی، گردش علمی، اماکن زیارتی، اماکن تاریخی و شناخت حرفه می باشد. اردوهای برون شهری نیز که به دانش آموزان ممتاز مؤسسه اختصاص دارد از قبیل شهرهای زیارتی و سیاحتی می باشد.
از دیگر اردوهای درون شهری تماشای تئاتر به صورت ماهی یکبار برای دو پایه تحصیلی ابتدایی و متوسطه در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می باشد

سایر برنامه های فرهنگی معاک

از دیگر برنامه های فرهنگی انجام شده در معاک می توان به آموزش خوشنویسی، آموزش چرم دوزی و تشکیل گروه توانمند چرم دوز، آموزش فلسفه برای کودکان و مربیان، تشکیل باشگاه نویسندگان با حضور اساتید برتر نویسنده، آموزش نقاشی مقدماتی، برگزاری طرح هرم کتاب، برگزاری جشن ها و مراسم های مذهبی و ملی، برگزاری تئاتر ابرباران دریا با حضور دانش آموزان، برگزاری برنامه بازباران با حضور هنرمندان، برگزاری کلاس حل جدول، اجرای طرح سفرسازان کوچک تهران قدیم و بازدید بچه ها از موزه و. فعالیت های ذکر شده مختصری از برنامه های فرهنگی معاک است . معاک در نظر دارد با برگزاری کلاس های بیشتر و پیشرفته تر در هر حوزه فرزندان توانمند و کوشا تقدیم جامعه کند و تا حدی بتواند کمی و کاستی های تحصیلی و فرهنگی محصلین محروم را جبران نماید